Monday, April 29, 2019

Alternatiiv klikkeritele?


hm-hm...
Klikkerid on ja klikkerid jäävad: nii olen kuulnud.
Otsisin ja otsisin. Leidsin alternatiivi: https://www.polleverywhere.com
Selle rakenduse kohta on palju häid kommentaare. Seda saab kasutada ka tasuta (=mitte täis võimsuses), ehk klikkeritest tunduvalt odavam.

Sissejuhatav reklaamvideo aastast 2012, aga see on endiselt hea ning sobilik:

Katsetasin natuke ise ka.

On mugav. Tasuta versioonis kuni 40 õpilast (valisin K-12 õpetajat).
Millest tunnen puudust tasuta versioonis? Raportid ning mittesobilike vastuste eemaldamine (viimane on videos 1:22 sekundil).

Mis mulle klikkerite juures meeldib ja mida siin pole? Klikkerid ise... Paraku on inimese ajul väga raske keskenduda ainult vastamisele, kui samas seadmes on nii palju toredaid (?) võimalusi: FB, Instagram etc Seega eraldiseisev vidin võib mõnikord päästjaks olla.

Friday, April 26, 2019

H5P. Kujundav hindamine. Testid, enesetestid. Imeline.

H5P

H5P. Olen seda rakendust õppinud teistes ainetes ning tänaseks päevaks on mul juba mõned testid tehtud. 
Mulle meeldib antud keskkond väga: paar liigutust (väike liialdus) ja ilus test olemas, saab määrata kas eksimine on lubatud/mitte, punktide arv ning vastavalt sellele tagasiside, teste on kasutada väga palju ja neid on imelihtne luua. 

Täna tegime koos Kerstiniga (Kippar) H5P kaks testi:
https://h5p.org/node/493153 - Drag and drop. Lihtne ja mõnus: vali sobilik mõiste ning vii see õigesse kohta.
https://h5p.org/node/493192 - Image Juxtaposition. Enna ja Pärast piltide võrdlemine. Seda tahtsin proovida teha juba ammu, kuid ei olnud vajadust ja häid mõtteid. On väga võimas võimalus, näitamaks muudatust.


Friday, April 12, 2019

Liitreaalsus

Liitreaalsuse avastamine? Miks ja kellele?

Liitreaalsust avastasime paaristööna. Paariline: Kerstin Kippar.

Quiver.

Nalja sai. Etteantud lehed pigem väiksematele ning ma ei usu et seda rõõmu on väga pikaks ajaks. Teiselt poolt lapsevanemana eelistan väiksemate puhul pärismaailma virtuaalsele. Kuigi mu enda uurimine ei ole akadeemiline ning lapsi tunnen vähem, kui statistilise valemi jaoks vaja on: väikestel lastel on vaja inimesi, kes neid armastaks, mitte aga 3D ükssarvikut kellele saab tahvli kaudu pai teha. Akadeemilisi uuringuid on selle teema kohta palju ning igaüks leiab sellist, mis toetab tema seisukohta :)

Väike nunnu liitreaalne ponike:


HP Reveal

Hoopis põnevam on võimalus luua ise liitreaalsust. Seda saime täna ka proovida - HP Reveal.
Saab määrata objektile liitreaalse tegevuse.
Nt., tavaline mall:
Sellele lisame toredaid selle:



Kahjuks, tarkvara ei ole väga töökindel ning me ei saanud midagi päriselt luua. Seda aga tahaks proovida küll.

Õppekoht

Liitreaalsus, mille kohta võin kohe öelda, et on vajalik ja õpetlik: IKEA mööbli paigutamine - aitab ruumilise kujundamisvõime arendada. Kujutan endale ette, et uurida igasuguseid 3D-kujundeid on samati väga tore, kahjuks pole näinud. Mitte matemaatika õppimisel: anatoomia - must have (seda nägin veebis ka tasuta versioonis).
Veebis otsingul tuleb ette toredaid õppel kasutatavaid süsteeme nende litsentsi tasu võib olla tuhandetes. Vaevalt, et meie koolid selleks valmis on.
Tasuta tarkvara on aga nii nagu on: täna on (võib olla), homme???
Nii et, vanemates klassides leidub mõistlik kasutamine, kui keegi leiab mõistliku rakenduse ;)

Friday, April 5, 2019

Tera. Kooli külastus. Vol2

TERA kooli külastus.

Täna käisime erakoolis TERA.
Lootsin väga, et näen midagi väga uudset, seda mida mujal pole.

Esimene samm - VR prillid

Koolis on väike ruum, kus saab VR-prillidega õppetööd läbi viia. Kahjuks, algas tutvustus enne tunni algust ning seega tuli välja et mina hilinesin ning ei näinudki sissejuhatust.
Tänu toredatele kursakaasele sain teada, mille jaoks prille kasutada saab. Eriti mulle meeldis näide, et saab proovida, kuidas elab autist. See oleks küll õpetlik, tasub läbi proovida (ühe refleksiooni seminari asemel ning siis lühidalt kirjutada sellest, kuidas oli ning mida õppisin).
Toas oli hea kohvi lõhn. Kahjuks, kohvi ei pakkutud. Kahju, sest oli just lõunaaeg ning lõunat ma süüa ei jõudnud (ikka kooli õigeks ajaks jõudmise eesmärgil). Kui ei oleks kohvilõuna, oleks lihtsam olla.

Rännak mööda kooli

Edasi pakkuti meile rännata mööda kooli et jõuda matemaatika klassi. Tee peal oli näha palju õpilasi, kes veetsid aega nutitahvlites (see on oodatav, kuid mitte soovitav). Minu heaks meeleks oli nii õues kui ka koolis päris palju õpilasi, kes leidsid endale teise tegevuse: jooksid ringi, mängisid pärismänge jne. Kool on liikumisele kutsuv kool.

Matemaatika klass

Matemaatika klassis saime vastuseid kooli vastuvõtukorra ning kohatasu kohta. Saime natuke vaadata interaktiivse tahvli kasutamist. Näidati, kuidas saab äppis õppida programmeerimist (keskkond - 3D - hea; redaktor - tekstiline - võiks olla hea, kuid ma ei leidnud, kuidas saab sellest käske teise kohta lohistada või copy/cut-paste võimalusi; ingliskeelne kuid pigem väikstele mõeldud; tekstiline redaktor, pigem lugesin et väikestele sobivad paremini blokkid - kokkuvõttes ei tea, kas lähenemine on effektiivne või on applist sõltuv). Nägime õunamaitselisi automaagilisi lahendusi: classroom, appleTV - on mugav. Sain aru, et tahvlite kasutamine ei ole mitte igapäevane, pigem on erakordne tegevus tunnis.

3D-printerid, robootikaring jne

Kõrval majas viiakse läbi ringe. Seal saab printida 3D-printeriga. Seal on ka robootikaringi kodu.
Saime kasutada SketchUp programmi. Miks? IT didaktikas just soovitati meile sellest programmist kaarega mööda minna, "on vigane". Natuke imelik tunne jäi - sain natuke lohistada programmis paar instrumendi: mis  tuli välja, kas tuli välja, ei tekkinud tunnet, et midagi õppisin. Ehk - kuidas siis kasutada: sama ajaga võiksime läbi mängida väikese töölehe. Kahjuks, ma ei saanud aru, kuidas 3D-printeri kasutamine õppeprotsessi lõimitud on. Mis ongi hetkel minu jaoks kõige suurem küsimus. Printer ei ole loodussõbralik, selle kasutamine peaks olema väga mõtestatud.

Arvutiõpetus. Teemad mida õpetatakse. Mis klassis?

Väga kahju, et saanud tutvuda kooli ikt-ainekavaga. Väga tahaks teada, milles koosneb kooli innovaatilisus, mis klassis mida õpitakse. Milliseid rolle ja  it-töökohti on.

Näiteks, sain sel nädalal kuulata GAG'i kohta (HITSA veebiseminar), neil on kogu info süstematiseeritud ja palju on avaliku infot:
Ainekava: https://docs.google.com/document/d/1MmsndMgDxC7Jyof_WSEuLg08qzGqAr9tWwSdvEF84eQ/edit
kasutatavad õpikeskkonnad:
https://docs.google.com/document/d/1zgeNSpoqRhzNvxMch3LkFtjCdWgt9t31ZHro9GWaZkY/edit
Oleks just huvitav võrrelda.

Mida sain teada?

Sain teada, kus kool asub. Olen koolist kuulnud mitmest kohast, tahtsin seda oma silmaga näha. Ei saanud näha midagi sellist, mis tekitaks minus ahhaa-tunne: võtame vidinaid kasutusele. Kõige rohkem meeldis klassiukse peal olev päkapiku mäng (lamineeritud, paberist).